19 maja uczniowie klas z IV – VIII byli na wycieczce w Łodzi. W programie wycieczki była lekcja W-F w Parku Trampolin i zwiedzanie ZOO.
Zajęcia w parku trampolin to pomysł na super fajną wycieczkę szkolną w Łodzi. Ale też na integrację klasy i na urozmaicenie lekcji WF poza szkołą.
Zalety WF na trampolinach:
- trampoliny są dla każdego – niezależnie od kondycji czy sylwetki
- trener tak prowadzi zajęcia, żeby następowała pełna integracja
- skakanie na trampolinach to trening ogólnorozwojowy, który chroniąc stawy
jednocześnie wzmacnia mięśnie, dotlenia cały organizm, poprawia kondycję i uwalnia endorfiny
- jeszcze nam się nie zdarzyło, żeby ktoś przyniósł „zwolnienie”
Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne w Łódzkim ZOO, które odbyły się w nowo oddanym Orientarium, które w tej chwili jest najnowocześniejszym pawilonem hodowlanym w Europie. Uczniowie mięli możliwość zapoznania się z tematami:
W MORSKIE GŁEBINY
W trakcie spotkania odbywaliśmy podwodną podróż do świata raf koralowych słynących z olbrzymiej różnorodności gatunków zwierząt morskich takich jak koralowce, krewetki, jeżowce oraz wiele gatunków zadziwiających ryb m. in. jadowite skrzydlice, tajemnicze mureny, czy zjawiskowe rekiny. Zachwycaliśmy się bogactwem i feerią kolorów podwodnego świata. Dowiedzieliśmy się, dlaczego i jak chronimy ekosystemy królestwa Dory i Nemo.
KSIĘGA DŻUNGLI W ORIENTARIUM
Spacerując po ekspozycji poznaliśmy zwyczaje i mentalność zwierząt mieszkających w pawilonie: m. in. postrzelonego orangutana Joko, zrównoważonego słonia Aleksandra, tajemniczego niedźwiedziokota Amalki, uroczego makaka Calineczki oraz intrygujących ryb: m. in. wężogłowów, nożowców, brzytewników, lisogłowów, papużaków.
PRAWDZIWE OBLICZE REKINÓW
W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się m. in. dlaczego rekiny muszą ciągle pływać, czym są rekinie zęby i jak czułe nosy posiadają te zwierzęta. Poznaliśmy strategię łowów tych drapieżników i na co polują najczęściej. Pani przewodnik wyjaśniła nam, czy rekiny są krwiożerczymi bestiami i ile jest w tym prawdy. Zapoznaliśmy się z problemem masowych połowów tych ryb i sposobami ich ratowania. Mieliśmy okazję poznać inne grupy ryb mieszkających w Orientarium np. płaszczek, koników morskich, muren czy skrzydlic.
GINĄCE OLBRZYMY
Zajęcia były poświęcone ochronie różnorodności biologicznej Azji Południowo-Wschodniej. Ambasadorami zajęć był słoń Aleksander i orangutan Joko. Słonie są jednymi z najbardziej majestatycznych zwierząt na świecie. Niestety, z dnia na dzień ich liczebność drastycznie maleje. Szacuje się że co godzinę zabijane są 3 słonie. Głównym celem kłusowników jest pozyskanie kości słoniowej. Orangutany giną na naszych oczach ze względu na masową wycinkę lasów tropikalnych pod plantacje palmy olejowej. Czy możemy to zmienić? Spacerując po orientarium i przyglądając się wymierającym zwierzętom poznaliśmy zasady zrównoważonego rozwoju, zastanowiliśmy się nad naszym stylem życia i dowiedzieliśmy się jakich pamiątek nie należy przywozić z zagranicy (konwencja CITES).
NA NIEZNANYCH WODACH
Zajęcia były poświęcone głównie ochronie bioróżnorodności ekosystemów morskich. Poznaliśmy poszczególnych mieszkańców głębin morskich i raf koralowych (koralowce, ukwiały, rekiny, mureny, płaszczki skrzydlice, koniki morskie i in.) oraz dowiedzieliśmy się o problemach związanych z utratą różnorodności biologicznej mórz i oceanów .W dalszej części spaceru widzieliśmy mniej znane gatunki lądowych zwierząt zamieszkujących pawilon orientarium: nocne binturongi, zagrożone langury (małpy) i makaki lwie oraz olbrzymie krokodyle gawialowe.